Zamek samochodowy zamarzł – co robić?


Prawie każdy kierowca stanął przed pytaniem „jak otworzyć zamek samochodowy?” Niskie temperatury mogą zamrozić nie tylko drzwi, ale także akumulator. Przyczyną zamarzania jest także wilgoć panująca w samochodzie, która powoduje oblodzenie już przy niewielkim spadku temperatury. Najprawdopodobniej zamek zamarzł po umyciu lub deszczu, po czym zaczął pojawiać się szron. W tym artykule przyjrzymy się sposobom rozwiązania tego problemu i podamy zalecenia, jak temu zapobiec.

Najgorzej jest gdy zawiesza się centralny zamek. Dzieje się tak w samochodach, w których kierowcy nadal używają kluczyka. System centralny zakłada, że ​​wszystkie drzwi otwierają się poprzez odblokowanie drzwi kierowcy. Jeśli się nie otworzy, dostęp do samochodu zostanie zablokowany.

Pierwszym sposobem otwarcia jest otwarty ogień

Pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy kierowcy, gdy zamarza zamek w samochodzie, jest skorzystanie z podręcznego narzędzia – zapalniczki. I nie jest to pozbawione zdrowego rozsądku. Klucz podgrzewa się zapalniczką lub zapałką, po czym wkłada się go do otworu i ostrożnie obraca w jednym lub drugim kierunku. Jeśli problem tkwi w samym zamku, ta metoda go rozwiąże. Klucz należy ostrożnie rozgrzać, aby nie stopić plastiku. Obracanie musi być również powolne i miękkie, w przeciwnym razie nagrzany klucz pęknie. Czasami do rozgrzania samego zamarzniętego zamka używa się zapalniczki z bezpośrednim kierunkiem ognia, ale jest to niebezpieczne, dlatego należy pozostawić tę metodę w najbardziej ekstremalnym przypadku.

Drugi sposób otwierania polega na smarowaniu zamka

Jeśli zapalniczka nie daje rezultatów, kierowcy zadają pytanie „jak nasmarować zamarznięty zamek”? Istnieją specjalne produkty przeznaczone na zimę. Lepiej kupić je z wyprzedzeniem i trzymać przy sobie, a nie w schowku, w przeciwnym razie nie będą przydatne. Smar silikonowy otworzy drzwi, jeśli gumowe uszczelki zamarzną. Takie produkty posiadają dozownik, który wyciska smar do dziurki od klucza. Zmywarka do szkła również się sprawdzi, ale jest to substancja agresywna, dlatego należy jej używać z dużą ostrożnością. Jeśli nie ma specjalnych smarów ani chemii samochodowej, użyj produktów zawierających alkohol; generują one ciepło i topią lód.

Jeśli mówimy o oblodzeniu uszczelek, pamiętajmy o ważnej zasadzie – pchajmy drzwi do przodu, a nie do siebie. Takie ruchy kruszą warstwę lodu.

Kilka opcji awaryjnych

Oto trzy kolejne metody zapasowe otwierania, które mogą pomóc w otwarciu zamrożonej blokady:

  • Płynny klucz. To specjalny aerozol, który rozmraża zamki.
  • Słomka do napojów. Zwykła rurka włożona do dziurki od klucza może stać się przewodnikiem ciepłego oddechu, który rozmrozi zamek.
  • Grzałka. Podkładka grzewcza składa się z butelki z gorącą wodą. Trzymając go w pobliżu dziurki od klucza, możesz stopić lód. Do dziurki nie należy wlewać wody, gdyż może ona przedostać się do przewodów elektrycznych i spowodować korozję mechanizmu.

Jeśli żadna z metod nie pomoże, będziesz musiał odholować samochód do garażu, pod warunkiem, że pomieszczenie jest ogrzewane.

Jak zapobiegać zamarzaniu?

Aby zapobiec zamarznięciu zamka w samochodzie, postępuj zgodnie z poniższymi zasadami:

  • Osusz samochód w ciepłym boksie lub garażu po deszczu i podczas mrozów;
  • Po każdej wizycie na myjni wytrzyj do sucha i posmaruj gumowe uszczelki płynem hydrofobowym;
  • Umieść kilka gazet we wnętrzu samochodu; pochłaniają one wilgoć i zapobiegają zamarzaniu okien i drzwi.

Zamkiekspert.pl – pierwszy asystent w „kluczowych” sprawach

Czy zamek w Twoim samochodzie systematycznie zamarza? Czas wymienić zamek na nowy. Firma „zamkiekspert.pl” świadczy usługi naprawy, wymiany i montażu zamków. Wykwalifikowani specjaliści doradzą w zakresie wyboru urządzenia, szybko i kompetentnie zamontują mechanizm oraz udzielą gwarancji. Nie możesz wsiąść do własnego samochodu? W każdej chwili możemy przyjechać i profesjonalnie rozwiązać problem.


Please publish modules in offcanvas position.